انواع پوشش های گلخانه پلاستیک سبک

پلی اتیلن

پلی اتیلن بیشترین استفاده را در پوشش گلخانه دارد و میزان عبور نور آن ۹۰-۸۸% است که در مقایسه با شیشه کمتر است. پلی اتیلن های معمولی، نور ماورای بنفش را از خود عبور می دهند. این اشعه بویژه در فصل تابستان، باعث از بین رفتن پلاستیک و یکبار مصرف شدن آن می شود. همچنین باعث شکنندگی، تیرگی و در نهایت پارگی پلاستیک می گردد. با افزودن مواد جاذب اشعه ماورای بنفش، طول عمر پلاستیک به ۴-۳ سال افزایش می یابد. به شرطی که در این مدت عواملی مانند باد و تگرگ سبب پاره شدن پلاستیک نشوند. این مواد، تثبیت کننده اشعه ماورای بنفش بوده و با تغییر دادن طول موج این اشعه، آن را به طول موج های مفید برای رشد گیاه تبدیل می کنند. معمولا پلاستیک ها، دارای ۱۱-۳ درصد مواد جاذب اشعه ماورای بنفش هستند. طول عمر پلاستیک جاذب اشعه ماورای بنفش، سه تابستان و دو زمستان است.
پلی اتیلن معمولی در برابر اشعه مادون قرمز، مانع ضعیفی است. به کار بردن مواد نگهدارنده اشعه مادون قرمز در ساخت پلی اتیلن، باعث نگهداری حدود نصف گرمای تابشی در داخل گلخانه می شود و از خروج آن جلوگیری می کند. زیرا گیاهان مانند هر جسم دیگری، در روز انرژی نورانی خورشید را جذب می کنند و در شب، به صورت اشعه مادون قرمز به اطراف می تابانند و در نتیجه، مقدار زیادی از گرما به هدر می رود. اما شیشه، مانع از خروج گرمای تابشی مادون قرمز از داخل گلخانه می شود و بنابراین، اتلاف گرما از طریق تابش در شیشه کم است. اشعه مادون قرمز تاثیری بر روی طول عمر پوشش گلخانه ندارد. با کمک مواد بازدارنده خروج اشعه مادون قرمز، می توان از خاصیت گرمازایی آن استفاده کرد. این مواد مانع از خروج اشعه مادون قرمز از گلخانه و باعث حفظ حدود ۵۰ درصد گرمای تابشی می شود.
پلی اتیلن نسبت به شیشه، حرارت بیشتری را به داخل گلخانه منتقل می کند. هزینه اولیه آن کمتر از شیشه و در اسکلت های موقت و دائمی قابل استفاده است. پوشش پلی اتیلن، اجازه عبور دی اکسید کربن و اکسیژن را می دهد ولی قابلیت عبور دی اکسید کربن از پوشش پلی اتیلن سه برابر اکسیژن است. میزان اکسیژن و دی اکسید کربن در گلخانه های پلی اتیلنی، کمتر از گلخانه های شیشه ای است.
رطوبت داخل گلخانه های با پوشش پلاستیکی زیاد است و برخورد هوای گرم و مرطوب داخل گلخانه با پلی اتیلن سرد، باعث تبدیل بخار به قطرات آب بر روی سطح داخلی پلی اتیلن می گردد(میعان بخارآب) که خود، سبب افزایش شیوع بیماری های قارچی، سوختگی سطح برگ به علت بروز حالت ذره بینی و کاهش انتقال نور به داخل گلخانه می شود. با روش های زیر می توان از میعان آب در سطح زیرین پوشش گلخانه جلوگیری نمود:

الف) تهویه مناسب و تنظیم گرمای گلخانه
هرچه دمای محیط بالاتر باشد، مقدار بخارآب بیشتری را در خود جای می دهد و با سرد شدن هوا، بخارآب اضافی به صورت قطرات آب و شبنم آزاد می شوند. همچنین با تهویه مناسب و خارج کردن هوای مرطوب داخل گلخانه و جایگزینی آن با هوای بیرون، می توان شدت میعان بخارآب را کاهش داد.

ب)استفاده از پوشش پلاستیکی دولایه
در این حالت، پوشش بیرونی گلخانه جسم سرد و پوشش داخلی، جسم گرم محسوب می شود و بخارآب داخل گلخانه با برخورد به پوشش داخلی تبدیل به قطرات آب نخواهد شد.

ج) پاشیدن مواد پاک کننده بر روی سقف داخلی پوشش گلخانه
باعث دفع سریع تر آب شده و قطرات آب به صورت ریزتر و سریع تر به سمت کناره ها جاری می شوند.

د-استفاده از پلاستیک های پلی اتیلن ضد قطره(آنتی فاگ)
پلاستیک های پلی اتیلنی در عرض های ۳/۰-۴/۱۵متر و ضخامت ۱-۱۰میل(۲۵-۲۵۰میکرون۰۲۵/ -۲۵./ میلیمتر) تولید می شوند و از واحدهای میل و میلیمتر، برای تعیین ضخامت این نوع پلاستیک ها استفاده می شود.هر میل،معادل ۰۲۵/۰ میلیمتر است.

طاقه های پلاستیک موجود در بازار، در عرض ۸ متر و طول ۵۰متر (مساحت ۴۰۰متر مربع و وزن طاقه ۸۰کیلوگرم) ، یا عرض ۱۴متر و طول۴۳ متر (مساحت ۶۰۰متر مربع و وزن ۱۱۸ کیلوگرم)  برای پوشش گلخانه در دسترس هستند.
اخیرا در فناوری ساخت پلی اتیلن ،علاوه بر پلاستیک یک لایه، پلی اتیلن های سه، پنج و هفت لایه نیز تولید می شوند که در بین آنها، نوع سه لایه به دلیل کیفیت و قیمت مناسب، بیشتر استفاده می شود. این نوع پلاستیک، حاوی سه لایه خارجی، میانی و درونی است.
در ورقه های سه لایه، لایه درونی حاوی ماده ضد قطره است، این ماده شیمیایی، کاملا با پلی اتیلن سازگار نیست و نیروهای دافع باعث می شوند که عامل مذکور از لایه درونی، که این عامل را نگه نمی دارند، به آسانی خارج شود و به همین دلیل این پلاستیک ، فقط چند سال دوام دارد.
ماده شیمیایی باز دارنده مادون قرمز نیز، در لایه درونی قرار می گیرد و باعث کاهش دوام پلی اتیلن می شود، اگر پلی اتیلنی که حاوی این ماده است کشیده شود، تیره می گردد و با کم کردن عامل بازدارنده مادون قرمز در بخش درونی، می توان به پلاستیک سه لایه ای دست یافت که به طور عجیبی محکم و شفاف است و تا حد زیادی مشکل تیره شدن آن بر طرف شده است، این عامل ، استحکام ورقه های پلاستیکی را نیز افزایش  می دهد .
در مواردی که از پلاستیک دو لایه استفاده می شود، اگر پلاستیک لایه بیرونی (با ضخامت ۶ میل) حاوی ماده بازدارنده اشعه ماورای بنفش باشد، پوشش درونی، حتی با ضخامت کمتر (۴میل) نیز، می تواند چند سال دوام داشته باشد . پلاستیک های سه لایه، با نام تجاری کریتی فیل، دارای ۱۲در صد مواد بازدارنده اشعه ماورای بنفش و ضخامت ۱۰۰میکرون (۰۱/۰ میلی متر)هستند.

پلی وینیل فلوراید(PVF)

پلی وینیل فلوراید به دلیل عمر زیاد، به عنوان پوشش محافظ بر روی صفحات فایبر گلاس به کار می رود و طول عمر آن ۱۰سال یا بیشتر، گران تر از پلی اتیلن و مقاوم به ساییدگی و طوفان است، این پوشش، اشعه ماورای بنفش را از خود عبور نمی دهد و به همین دلیل، عمر آن بیشتر از پلی اتیلن است. نام تجاری ورقه های (PVF) ،تدلار و طول عمر آن حدود ۸سال است که ۴سال بیشتر از پلی اتیلن و ۲سال بیشتر از پلی وینیل کلراید (PVC) ، جاذب اشعه ماورای بنفش است. انتقال نور آن در ورقه ۴میل (۰۱/۰میلیمتر) ، حدود ۹۲%و مقاومت کششی آن، ۴برابر پوشش های پلی اتیلنی به ضخامت ۶میل (۱۵/۰میلیمتر )است.
پوشش های وینیلی قابلیت تجمع الکتریسیته ساکن را دارند و باعث جذب و نگهداری غبار می شوند و در نتیجه، موجب کاهش انتقال نور شده و باید شسته شود.
قیمت این پوشش ها گران است، اما به علت طول عمر بیشتر، شاید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. پوشش (PVF)در عرض ۶/۲-۲/۳ متری و طول ۶۷ متر و ضخامت ۰۵/۰-۰۸/۰ میلیمتر عرضه می شود.

تعداد بهره برداری, سطح کاشت و مقدارتولید محصولات گلخانه ای سالانه برحسب استان

استان دیم آبی کل
تولید سطح کاشت تعداد تولید سطح کاشت تعداد تولید سطح کاشت تعداد
کل کشورها ۷۵۸۴۲۱۷ ۶۵۸۰۸۹۳ ۱۰۷۷۶۵۹ ۵۶۲۹۰۲۸۰ ۴۸۵۱۰۴۸ ۱۵۴۵۳۵ ۶۳۸۷۴۴۹۷ ۱۱۴۳۱۹۴۰ ۲۲۴۸۱۲۹
آذربایجان شرقی ۸۳۸۶۰۳ ۶۲۹۲۶۸ ۱۰۲۴۵۲ ۱۲۳۳۷۲۲ ۲۰۶۶۳۴ ۸۳۳۳۰ ۲۰۸۳۳۲۵ ۸۳۵۹۰۲ ۱۴۲۹۸۰
آذربایجان غربی ۵۸۳۶۵۷ ۳۳۳۸۶۱ ۶۲۵۵۰ ۲۸۶۲۲۷۱ ۲۰۶۸۸۲ ۹۰۶۵۶ ۳۲۴۵۹۲۸ ۶۳۰۷۲۳ ۱۳۱۹۹۱
اردبیل ۲۶۶۶۲۲ ۳۳۸۹۱۲ ۵۶۷۲۱ ۱۸۷۹۰۷۹ ۲۳۰۱۴۱ ۴۶۳۷۶ ۲۲۴۵۷۰۱ ۵۶۹۰۵۳ ۸۲۳۵۲
اصفهان ۵۷۶۱۶ ۶۶۱۷۹ ۱۴۰۱۱ ۱۷۶۱۳۲۱ ۱۴۱۵۸۹ ۷۴۵۳۹ ۱۸۱۸۹۳۶ ۲۰۷۷۶۸ ۸۰۵۷۳
البرز ۱۶۰۹۱ ۷۰۵۲ ۱۷۱ ۸۳۰۹۱۴ ۳۹۲۶۷ ۳۸۸۳ ۸۵۷۰۰۶ ۳۶۵۱۹ ۵۰۰۵
ایلام ۱۱۳۵۲۹ ۱۵۲۳۸۷ ۳۶۳۳۸ ۲۸۷۶۳۰ ۷۷۱۰۵ ۱۸۸۸۷ ۲۰۱۱۵۸ ۲۲۹۳۹۲ ۳۷۳۸۶
بوشهر ۱۵۷۳۷ ۱۶۸۲۳۱ ۱۱۸۵۹ ۱۵۰۸۵۵۵ ۴۲۸۸۱ ۷۷۰۱ ۱۵۲۴۲۹۲ ۲۱۱۱۱۲ ۱۸۳۸۸
تهران ۸۷۳۳ ۴۲۴۵ ۱۵۴۸ ۱۶۹۱۹۸۴ ۱۱۴۸۶۰ ۱۵۴۸۰ ۱۷۰۰۷۱۶ ۱۱۹۱۰۵ ۱۶۴۷۴
چهارمحال و بختیاری ۶۶۵۱۸ ۷۴۱۲۹ ۲۹۹۱۰ ۸۹۹۹۷۶ ۶۹۰۲ ۲۹۵۷۶ ۹۶۶۴۹۴ ۱۴۳۷۳۰ ۴۳۳۶۲
خراسان جنوبی ۷۷۴۶ ۱۱۸۳۴ ۵۹۵۰ ۲۲۷۵۹۳ ۳۹۴۹۱ ۲۹۵۷۵ ۲۳۵۳۳۹ ۵۱۳۲۵ ۳۲۴۴۳
خراسان رضوی ۸۲۷۹۷ ۴۶۳۹۱۹ ۶۸۵۵۷ ۴۸۱۷۱۴۰ ۴۳۵۲۰۰ ۱۵۲۴۸۳ ۴۸۹۹۹۳۷ ۸۹۸۱۲۰ ۱۸۶۰۶۱
خراسان شمالی ۹۴۳۹۵ ۱۴۸۸۴۱ ۲۸۶۳۳ ۷۳۴۶۶۵ ۸۰۲۵۹ ۲۸۷۲۲ ۸۲۹۰۵۹ ۲۲۹۱۰۹ ۴۸۷۰۵
خوزستان ۱۴۰۳۶۷ ۳۹۱۴۹۵ ۴۵۱۱۷ ۱۲۲۷۷۰۱۱ ۸۹۹۴۴۴ ۵۹۳۱۴ ۱۳۴۱۷۳۷۸ ۱۲۹۰۹۳۹ ۹۷۳۰۵
زنجان ۶۲۱۸۸۱ ۴۲۸۶۴۰ ۲۳۹۳۱ ۱۱۷۳۳۹۶ ۹۴۲۵۹ ۳۵۲۶۶ ۱۷۹۵۲۷۶ ۵۲۲۹۹۹ ۴۸۴۴۴
سمنان ۲۴۵۵۸ ۲۵۵۳۳ ۳۹۰۵ ۵۶۹۲۸۶ ۵۷۶۳۷ ۱۹۰۰۸ ۵۹۳۸۴۴ ۸۳۱۶۰ ۲۲۵۶۲

انواع پوشش های گلخانه پلاستیک سخت

 (pvc)۱) پلی وینیل کلراید

در گلخانه ها از این پوشش تقریبا دیگر استفاده نمی شود. زیرا این پوشش، زمانی به بازار عرضه شد که پلی اتیلن فقط یک سال عمر داشت، ولی با عرضه پلی اتیلن هایی که تا ۴ سال عمر می کنند، استفاده از این پوشش مقرون به صرفه نیست،  چون قیمت آن بسیار گرانتر و نصب آن مشکلتر از پلی اتیلن است و در اثر اشعه ماورای بنفش، تخریب و سبب تیرگی و شکنندگی آن می شود. بطوری که در ابتدا میزان عبور نور از آن کاهش می یابد و بعد از مدتی می شکند.

(FRP)۲) فایبرگلاس

فایبر گلاس پوشش مقاومی است که صفحات موج دار آن به دلیل استحکام و طول عمر بالا، در سقف گلخانه ها استفاده می شود و صفحات مسطح آن، در دیوارهای جانبی و انتهایی گلخانه ( قسمت هایی که سنگینی بار نیروهای وارده به گلخانه مانند باد بیشتر است ) به کار می رود. صفحات فایبرگلاس در پهنای ۳/۱ و طول ۳/۷ متر عرضه می شوند و بدلیل خاصیت انعطاف پذیری بالا، به راحتی بر روی گلخانه های نیم استوانه ای ( کوانست ) قابل نصب هستند. مزایای صفحات FRP عبارتند از:

الف) ورقه های فایبرگلاس در مقابل عوامل شکننده ای مانند تگرگ یا عوامل مخرب دیگر مقاوم هستند.

ب) نور خورشید با عبور از صفحات فایبر گلاس توسط الیاف آن پخش می شود و در نتیجه باعث یکنواختی شدت نور در داخل گلخانه می شوند ( همانند شیشه مشجر ).

ج) این ورقه ها، انتقال نور بالایی دارند، تا حدی که صفحات شفاف فایبرگلاس به اندازه شیشه، نور را عبور می دهند.

د) خشک کردن گلخانه با پوشش فایبرگلاس راحت تر از گلخانه شیشه ای است ( حدودا ۱۹ درصد به انرژی کمتری نیاز دارد )

ه) زمانی که از ورقه های فایبرگلاس موج دار استفاده می شود، قطرات آب حاصل از میعان  در طول فرورفتگی های ورقه های فایبرگلاس جریان می یابد و بدون ریزش بر روی سطح گیاهان، به سمت کناره های گلخانه جریان می یابند.

معایب صفحات فایبرگلاس عبارتند از:

۱) صفحات فایبرگلاس در برابر ساییدگی و خوردگی قرار می گیرند و به تدریج بر روی آنها، گردوغبار جمع شده و مکان مناسبی برای رشد جلبک ها می شود و در نتیجه میزان انتقال نور از آن کاهش می یابد.

۲) استفاده از این صفحات، خطر آتش سوزی گلخانه را به دنبال دارد.

۳) نسبت به پلی اتیلن بسیار گران تر هستند.

۳) پلی کربنات و اکریلیک

این صفحات به صورت دولایه ای و محکم با طول عمر ۱۰ سال برای استفاده در گلخانه عرضه می شوند که بیشتر در گلخانه های تحقیقاتی و کمتر در گلخانه های تجاری به کار می روند. این صفحات به خاطر سختی شان بیشتر در دیواره های ابتدا و انتهایی گلخانه استفاده می شوند.
صفحات اکریلیک بر خلاف پلی کربنات ها به شدت قابل اشتعال اند. این صفحات در ضخامت های مختلف ۱۶-۸ میلیمتر عرضه می شوند که صفحات ضخیم، قابل خم شدن نیستند اما صفحات نازک تر، خم می شوند و برای گلخانه های دارای سقف خمیده مناسب اند.
میزان اتلاف گرمای اکریلیک و پلی کربنات با توجه به ضخامت شان، تقریبا نصف اتلاف گرما از طریق شیشه و قابلیت انتقال نور این صفحات، کمتر از شیشه است ولی مقاومت آنها به شرایط آب و هوایی، بیشتر از شیشه است، لذا این نوع صفحات، مقاوم به فشار ولی شکننده هستند.

۴) نایلون های گلخانه ای دولایه و مزایای استفاده از آن

امروزه در اغلب گلخانه ها با استفاده از پوشش پلاستیگی دو لایه، تا ۴۰% در مصرف سوخت صرفه جویی می شود. در این نوع پوشش، دو لایه پلاستیک بر روی یکدیگر قرار می گیرند و توسط بالشتکی از هوای فشرده از یکدیگر جدا می شوند. یکی از پوشش های پلاستیکی دولایه ای مناسب برای این کار، پلی اتیلن هایی هستند که طول آنها به اندازه طول گلخانه و عرض آنها به اندازه ای است که قوس هر واحد از گلخانه را به صورت کامل تحت پوشش قرار دهد. این صفحات، در دو طرف جانبی گلخانه های تونلی به زمین متصل می شوند اما نباید بر روی سقف گلخانه محکم شوند بلکه بایستی به طول چند سانتیمتر بر روی هم قرار بگیرند و در قسمت های انتهایی گلخانه محکم شوند. بسیاری از گلخانه ها، با بست های شیاردار پلاستیکی یا فلزی، پوشش های پلاستیکی را محکم به اسکلت گلخانه نگه می دارند. معمولا لایه بیرونی پلاستیک، باید حاوی ماده جاذب اشعه ماورای بنفش(UV)  و به ضخامت ۶میل(۱۵% میلیمتر) و ضخامت لایه داخلی ۴ میل(۱% میلیمتر) باشد، زیرا میزان اشعه ماورای بنفش در این محل کمتر است. یک کمپرسور هوا در داخل گلخانه برای دمیدن هوا بین دو لایه پلاستیکی تعبیه می شود. وجود یک دستگاه فشارسنج، برای تعیین میزان فشار هوا در بین دو لایه پلاستیک ضروری است و باید فشار هوا بین دو لایه پلاستیک، ۶/۷-۱/۵ بار ( سانتیمتر ستون آب )، نگه داشته شود. فشارهای بالاتر از ۱۳ بار، هنگام وزش باد شدید استفاده می شود. به دلیل کشیده شدن زیاد دو لایه، نباید از فشار زیادی استفاده گردد. کمپرسور باید دارای دریچه ای قابل تنظیم، برای کنترل فشار هوای بین دو لایه باشد.
در زمان بارش برف، وقتی که برف بر روی سقف گلخانه می چسبد، باید کمپرسور خاموش شود. این کار باعث می شود که هوای بین دو لایه خارج گردد و دولایه پلی اتیلن به هم چسبیده و تاثیر عایقی فضای هوای مرده از بین برود. در نتیجه گرمای بیشتری از پوشش عبور می کند و سبب ذوب شدن برف و از بین رفتن فشار حاصل از وزن برف بر روی سقف می شود. معمولا کمپرسور بر روی دیوار انتهایی گلخانه نصب می شود. بدین ترتیب که سوراخی بر روی دیوار انتهایی گلخانه تعبیه و لوله کمپرسور به آن متصل می گردد. به نحوی که هوای مورد نیاز کمپرسور، از هوای بیرون گلخانه تامین شود. اگر برای تامین هوای بین دو لایه، از هوای گرم و مرطوب داخل گلخانه استفاده شود. این هوا پس از ورود بین دو لایه، سرد شده و سپس بخارآب آن به مایع تبدیل خواهد شد. ولی در صورتی که از هوای بیرون گلخانه استفاده شود، چون هوای بیرون سردتر از هوای بین دو لایه پلاستیکی است، با ورود آن به فضای بین دو لایه، منبسط می شود و این عمل، به کنترل تراکم بین دو لایه پلاستیک کمک می کند، اما ممکن است این تراکم مقدار نور را کمی کاهش دهد.
مزیت دیگر استفاده از پوشش دو لایه، افزایش طول عمر پلاستیک ها است، زیرا لایه خارجی پلاستیک، بر روی بالشتکی از هوا قرار می گیرد. پلاستیک های یک لایه به علت بلند شدن و افتادن در اثر وزش باد و برخورد مکرر به اسکلت گلخانه، فرسوده می شوند.
معمولا فاصله بین دو لایه پلاستیک ۵/۲ سانتیمتر ( گاهی ۵-۵/۲ ) است. اگر فاصله بین دو لایه کمتر باشد ( کمتر از ۲۵/۱ سانتیمتر ) باعث کاهش خاصیت عایقی می شود و در صورت چسبیدن کامل دولایه به یکدیگر، این خاصیت عایقی به طور کامل از بین می رود. اگر فاصله بین دو لایه، بیش از ۱۰ سانتیمتر باشد، سبب برقرار شدن جریان هوا در فاصله بین دو لایه و کاهش خاصیت عایقی می شود.
مزیت دیگر استفاده از پوشش دو لایه، جلوگیری از میعان بخارآب بر روی پوشش داخلی گلخانه است، زیرا پوشش داخلی، جسم گرم محسوب می شود و بخارآب پس از برخورد با آن، تبدیل به قطره نخواهد شد.

تعداد بهره برداری, سطح کاشت و مقدارتولید محصولات گلخانه ای سالانه برحسب استان

استان دیم آبی کل
تولید سطح کاشت تعداد تولید سطح کاشت تعداد تولید سطح کاشت تعداد
زنجان ۶۲۱۸۸۱ ۴۲۸۶۴۰ ۲۳۹۳۱ ۱۱۷۳۳۹۶ ۹۴۲۵۹ ۳۵۲۶۶ ۱۷۹۵۲۷۶ ۵۲۲۹۹۹ ۴۸۴۴۴
سمنان ۲۴۵۵۸ ۲۵۵۳۳ ۳۹۰۵ ۵۶۹۲۸۶ ۵۷۶۳۷ ۱۹۰۰۸ ۵۹۳۸۴۴ ۸۳۱۶۰ ۲۲۵۶۲
سیستان و بلوچستان ۲۹۱۵ ۶۵۳۷ ۱۲۸۱ ۷۷۱۳۲۰ ۱۳۲۴۱۷ ۴۸۷۱۳ ۷۷۴۲۳۵ ۱۳۸۹۵۳ ۴۹۹۹۳
فارس ۶۰۰۶۴ ۱۹۶۰۱۵ ۳۷۱۲۴ ۴۳۲۲۵۹۵ ۴۲۳۰۶۴ ۷۹۲۵۹ ۴۳۸۲۶۵۸ ۶۱۹۰۷۹ ۱۰۴۲۵۳
قزوین ۲۴۹۸۹ ۱۸۹۳۵۹ ۱۳۶۱۲ ۲۲۷۶۹۵۹ ۱۳۷۰۰۷ ۲۴۳۳۳ ۲۵۱۸۹۴۸ ۳۲۶۳۶۶ ۳۱۲۴۷
قم ۸۷ ۲۸۸ ۸۳ ۱۸۷۰۷۷ ۲۳۳۴۴ ۳۱۶۳ ۱۸۷۱۶۴ ۲۳۶۳۲ ۳۳۰۹
کردستان ۸۵۰۰۶۷ ۵۸۱۵۴۳ ۷۰۴۵۴ ۸۱۵۳۰۵ ۶۸۰۱۷ ۳۹۱۸۱ ۱۶۶۵۳۷۱ ۶۴۹۵۵۹ ۸۱۴۶۵
کرمان ۳۲۷۸ ۲۷۱۹ ۲۶۸۸ ۲۰۳۲۸۶۳ ۱۵۹۴۱۵ ۷۶۴۰۲ ۲۰۳۶۲۴۱ ۱۶۲۱۳۳ ۷۷۶۱۲
کرمانشاه ۶۴۲۲۲۴ ۵۰۷۶۳۲ ۷۸۱۹۸ ۲۰۲۸۲۵۴ ۱۵۱۶۸۹ ۴۰۵۶۲ ۲۶۷۰۴۷۸ ۶۵۹۳۲۲ ۹۳۶۰۲
کهکیلوله و بویراحمد ۶۱۶۱۵ ۱۰۰۸۳۴ ۳۳۰۴۴ ۱۲۹۸۹۶ ۲۶۱۳۲ ۲۱۵۸۰ ۱۹۱۵۱۱ ۱۲۶۹۵۶ ۴۴۳۰۶
گلستان ۸۷۳۱۷۶ ۴۲۵۶۰۶ ۶۱۲۶۵ ۸۹۷۹۳۷ ۱۵۰۰۹۶ ۳۴۶۵۸ ۱۷۷۱۱۱۳ ۵۷۵۷۰۲ ۸۶۴۶۵
گیلان ۲۸۸۰۶ ۲۰۲۰۶ ۴۰۵۴۷ ۷۳۰۹۸۰ ۱۳۷۰۶۴ ۱۹۹۷۹۱ ۷۵۹۷۸۶ ۱۵۷۲۷۰ ۲۰۷۵۰۸
یزد ۱۹۲۴۷ ۲۵۱۰۵ ۱۸۱۹۳۲ ۱۹۳۲۷ ۲۵۱۰۵
مازندران ۲۳۵۶۰۷ ۸۹۲۷۲ ۶۲۹۵۱ ۸۸۰۳۱۷ ۱۵۷۹۲۴ ۱۶۸۱۶۳ ۱۱۱۵۹۲۴ ۲۴۷۱۹۶ ۱۸۸۵۹۸
مرکزی ۲۴۰۱۰۶ ۲۲۹۹۶۸ ۲۴۳۱۹ ۱۰۹۳۹۶۰ ۱۴۳۰۱۷ ۳۴۷۸۸ ۱۳۳۵۰۶۷ ۳۷۱۹۸۵ ۳۷۱۰۳
هرمزگان ۳۶۸۹ ۵۰۰۰ ۳۲۵۳ ۱۸۴۵۳۲۳ ۶۸۹۸۳ ۱۱۶۳۳ ۱۸۴۹۰۱۲ ۷۳۹۸۳ ۱۴۷۳۵